Naturalne sposoby na relaks w domowym zaciszu

lawenda

Pędząc za pracą i prowadząc aktywny tryb życia, spędzając większość własnego czasu poza domem, niewiele osób zwraca uwagę na potrzebę zatrzymania się i relaksu, tak niezbędną w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na regeneracje, które niewielkim wysiłkiem pozwalają na organizacje małego SPA w zaciszu własnych czterech kątów.

Wszystko w twoich rękach

Na pewno wielu z nas nie odmówiłoby profesjonalnego masażu relaksacyjnego, jednak nie zawsze mamy na to czas czy pieniądze. Wszakże dla chcącego nic trudnego, tak więc za pomocą własnych dłoni można zapewnić sobie chwilę relaksu siadając przed lustrem. Mowa tu o relaksacyjnym masażu twarzy, którego wykonanie nie powinno sprawić większych trudności. Odpowiednio wykonany powinien uspokajać i łagodzić napięcie mięśni.  Poza tym będzie też miał działanie upiększające, nieobojętne dla wszystkich chcących zachować piękny wygląd twarzy na dłużej. Samodzielnie wykonany masaż twarzy może wspomagać wygładzanie i ujędrnianie skóry, redukowanie obrzęków, a także wpływa pozytywnie na gospodarkę wodną i limfatyczną twarzy. Należy jednak zaznaczyć, że niewskazanie jest wykonywanie takiego zabiegu u kobiet w ciąży, w czasie występowania zapalnych zmian skórnych, zmian zapalnych gardła i dziąseł czy opryszczki, a także problemów z krążeniem.

Jedną z podstawowych metod masażu twarzy, którą można wykonać w domu jest stosowanie ruchów okrężnych – kierując się od dołu twarzy ku czołu. Przed wykonaniem zabiegu twarz należy umyć i delikatnie osuszyć. Wykonywanie okrężnych ruchów całą dłonią należy rozpocząć od szyi, twarz masujemy od środka w kierunku uszu, nie zapominając o ustach. Na początku wykonywania masażu nacisk na skórę powinien być delikatny. Intensywność można zwiększać, pamiętając jednak, żeby nie naciągać sobie skóry i nie sprawiać bólu. Masować możemy też okolice oczu, używając już tylko opuszków palców, nie całej powierzchni dłoni. Skóra w okolicach oczu jest bardzo delikatna, ruch musi być płynny i z niewielkim naciskiem, okręgi zaczynamy od środka oka w kierunku łuku brwiowego, następnie do zewnętrznego kącika oka, i wracając do środka przez powiekę dolną. W czasie masażu można też zastosować serum czy ulubiony krem. Inną techniką jest uciskanie kolejnych partii ciała kostkami dłoni złożonej w pięść. Tak jak w poprzedniej metodzie ważne jest aby masaż wykonywać od dołu do góry i od środka na zewnątrz twarzy.

Napary

Picie różnych naparów ziołowych ma pozytywny wpływ na rozluźnienie organizmu. Jednym z najbardziej znanych i cenionych jest napar z aronii. Napój ten ma właściwości rozluźniające, a także uspokajające. Pozwala wyciszyć organizm zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Dostępna w naszym sklepie herbata z aronii pozytywnie wpływa na obniżenie ciśnienia. Działanie te w sposób pośredni wpływa również na rozluźnienie organizmu.

Innym, również powszechnie używanym sposobem na relaks jest waleriana. Jej zalety znano już w czasach starożytnych. Oprócz właściwości uspokajających i relaksacyjnych, ma także działanie poprawiające jakość snu. Stosuje się ja w leczeniu bezsenności. Napar taki można pić nawet to trzech razy dziennie

Wszechstronne zastosowanie lawendy

Pozostając w temacie naparów – roślinę tę także można zalewać wrzątkiem, skutecznie stosując ją jako sposób na relaks. Jednak łatwiejszym sposobem będzie wybieranie kapsułek z proszkiem z lawendy. Pomaga ona niwelować nadmiar stresu, a także walczyć z uczuciem lęku i niepokoju. Pozytywnie wpływa także na czynności poznawcze naszego mózgu, zmniejsza również napięcie i poprawia sen.

Lawenda znana była już w starożytności. Egipcjanie znali jej uspokajające właściwości i ale znaleźli dla niej zastosowanie również do mumifikacji zwłok. Rzymianie natomiast, tak jak ludzie w obecnych czasach, zażywali kąpieli z dodatkiem lawendy. W średniowieczu natomiast wierzono, że pozwala ona uchronić przed dżumą.

Kolejnym atutem lawendy w zapewnieniu relaksu jest jej niepowtarzalny zapach, dzięki czemu znajduje ona zastosowanie w aromaterapii. Podgrzanie olejku lawendowego pomaga się odprężyć, można go stosować używając specjalnych lamp lub kominków do aromaterapii. Kilka kropel takiego olejku można też dodać do wody, zapewniając sobie relaksacyjną kąpiel, która dzięki dodaniu tego składnika będzie też miała właściwości nawilżające. Mycie się w wodzie z dodatkiem olejku lawendowego redukuje też napięcie mięśni skutecznie rozluźniając zestresowane ciało. Jeżeli odczuwasz stres związany z przebywaniem w zatłoczonych miejscach takich jak np. środki komunikacji miejskiej, możesz wmasować kilka kropel tego olejku w skronie, jego zapach pomoże w uspokojeniu.

Podsumowanie

Każdy powinien znaleźć czas na chwilę relaksu, co będzie miało znaczący wpływ na poprawne funkcjonowania zarówno ciała jak i umysłu. Szerokie zastosowanie lawendy, aceroli i innych naturalnych substancji, pozwala nie tylko zadbać o zdrowie ciała, ale także ducha. Naturalne produkty znajdziesz w naszym sklepie online.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *