smoothies-2253430_1280

Oczyszczanie, detoks, głodówki. Jak bezpiecznie usunąć toksyny z organizmu?

Nadmiar pracy, stres, siedzący tryb życia, niezdrowe jedzeni, używki i picie zbyt małej ilości wody – to „grzechy główne” wobec zdrowia, jakie popełniają ludzie żyjący współcześnie. Wszyscy chcemy czuć się dobrze, być fit i wyglądać pięknie, ale niestety, nie każdy wie, jak to zrobić lub po prostu nie ma na to czasu, ani środków. Właśnie z braku czasu wzięła się moda na wszelkiego rodzaju oczyszczania, detoksy oraz głodówki, których głównym celem ma być usunięcie toksyn z organizmu, przyspieszenie metabolizmu – jednym słowem, uzdrowienie naszego ciała. Czy jednak takie sposoby są skuteczne? Czy warto sięgać po takie rozwiązania? Podpowiemy, jak zdrowo i bezpiecznie oczyścić organizm polegając jedynie na naturalnych rozwiązaniach.

Oczyszczanie organizmu z toksyn. Czy warto?

Modne głodówki, diety oparte na kiszonkach, detoksy sokowe – modne, chwytliwe hasła, jednak czy zdrowe? Nie istnieją obecnie żadne, wiarygodne badania, które potwierdzałyby ich dobroczynny lub negatywny wpływ na organizm ludzki. Jednak podchodząc do diety zdroworozsądkowo, powinniśmy zastanowić się nad stosowaniem jakichkolwiek drastycznych rozwiązań. Jeśli na co dzień, przez większość życia dokonujemy złych wyborów żywieniowych oraz nie dbamy o odpowiednią dawkę ruchu, to trzy dni jedzenia samego ryżu lub tydzień picia jedynie soków w niczym nie pomoże!

Jeśli czujemy się źle, nie możemy spać, wypadają nam włosy, mamy rozdwajające się paznokcie to pora, aby zastanowić się nad swoim zdrowiem. Nie wybierajmy jednak rozwiązań tymczasowych. Zastanówmy się na spokojnie, z czego może wynikać nasza zła kondycja oraz samopoczucie. Taki zdrowotny rachunek sumienia, nie jest prosty, ale konieczny, jeśli na poważnie bierze siebie oraz swoje zdrowie. Wieloletnie zaniedbania mogą zaowocować na starość chorobami oraz przypadłościami, które skutecznie utrudnią nam radość z każdego dnia.

Tego nie rób! Niebezpieczne głodówki

Niektórzy twierdzą, że głodówka oczyszcza organizm i jest świetnym sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Jeszcze inni twierdzą, że odpowiednia głodówka może mieć wręcz lecznicze działanie. Niestety, ale ponieważ nie istnieją cudowne i szybkie rozwiązania na poprawę naszego zdrowia, dlatego należy pamiętać, że żadna głodówka nie może być traktowana jako lekarstwo na nasze problemy zdrowotne. Jeśli planujemy wprowadzenie jakichkolwiek restrykcji związanych z naszym codziennym żywieniem, musimy udać się do lekarza w celu wykonania podstawowych badań. Inaczej możemy wyrządzić sobie po prostu krzywdę!

Nawet jedno- lub dwudniowa głodówka wymaga specjalnego przygotowania polegającego na stopniowym zmniejszaniu dziennej ilości spożywanych kalorii. Jeśli jesteś mistrzem weekendowego obżarstwa i zaczynania diety „od poniedziałku”, niech ta poniedziałkowa dieta nie będzie głodówką. Nieumiejętnie przeprowadzona głodówka może powodować:

  • zaburzenia układu nerwowego;
  • osłabienie organizmu;
  • spowolnienie metabolizmu;
  • złe samopoczucie, omdlenia.

Dlatego najważniejsze, aby przed wprowadzeniem głodówki oraz wybraniem jej rodzaju skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy bowiem, że jest to metoda stosowana głównie w medycynie alternatywnej i nie ma swojego poparcia w badaniach naukowych.

Detoks organizmu – na czym polega?

Detoksyfikacja, potocznie zwana detoksem do niedawno kojarzyła się głównie z leczeniem uzależnień np. alkoholowych. Obecnie w dobie zanieczyszczenia środowiska, powietrza, sztucznej żywności, detoks stosuje się okresowo w celu polepszenia zdrowia, samopoczucia oraz usunięcia z organizmu sztucznych substancji. Jak zatem powinien wyglądać zdrowy i bezpieczny detoks?

Po pierwsze powinien być racjonalnie rozłożony w czasie i trwać od kilku dni do kilku tygodni. Detoks to czasowe wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego – mięsa i nabiału oraz cukru, a także alkoholu, kawy, czarnej herbaty i oczywiście wszystkich przetworzonych produktów. Dozwolone są jedynie owoce i warzywa, a także razowe produkty takie jak ciemny chleb czy kasze. Mechanizm polega na dostarczeniu w czasie detoksu naszemu organizmowi maksymalnej dawki witamin oraz minerałów. Wspomagająco w detoksie warto sięgnąć po naturalne preparaty takie jak, np. Młoda Pszenica w proszku od Luxurious Suplements lub Burak w proszku, które przyspieszą zdrowe oczyszczenie naszego organizmu.

Usuń toksyny i wzmocnij organizm! Poznaj bezpieczny sposób na lepsze samopoczucie

Bez paniki! Detoks naszego organizmu nie koniecznie musi się jawić jako tygodnie głodu i złego samopoczucia. Przede wszystkim przygotujmy sobie stopniowy plan wprowadzania zmian oraz ulepszeń naszej codzienności. Na początku po prostu…wstańmy z kanapy! Wybierzmy aktywność, która pozwoli nam 30 minut dziennie na ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Po drugie, zacznijmy regularnie sięgać po wodę. Picie wody pomaga w oczyszczaniu organizmu i powinno być codziennym, zdrowym nawykiem. Ponadto codzienna porcja warzyw i owoców! Ze względu na porę roku najlepiej detoksy przeprowadzać latem, kiedy mamy większy wybór sezonowych owoców i warzyw.

Nie bójmy się także sięgać po suplementy! Pamiętajmy jednie, aby wybierać te naturalne, bez GMO oraz sprawdzonego pochodzenia. Warto również wzmocnić odporność. Idealna do tego będzie Dzika Róża w proszku, którą znajdziemy na Bobicopolska.pl lub Aronia w kapsułkach. Wsparcie naturalnych suplementów wspomoże detoks organizmu, ale także doda nam energii i witalności. Stosowanie naturalnych suplementów jest zalecane również po okresie zakończenia detoksu. Warto czerpać z natury to, co najlepsze i dzięki temu, bezpiecznie wspomagać swoje zdrowie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *